Nükleer Santral Nedir ?

Nükleer Santral Nedir?

Nükleer Santral Nedir?

  Nükleer santralin adını bile duymak çoğu kişiyi korkutur. Nükleer santral nedir? Nasıl Çalışır? Ne kadar risklidir? Bu tür soruların çoğunu düşünür ama öğrenmez. Ülkemizde de çalışmaları sürmekte olan santraller hakkında bilgilenmemizin zamanı çoktan geldi. Hemen şununla başlayalım nükleer santral nedir?

  Ham madde olarak radyoaktif madde kullanarak bu maddeleri elektrik enerjisine dönüştürebilen tesise nükleer santral denir. Nükleer santrallerin kullandığı yakıtın radyoaktif maddeler olmasından dolayı belirli bir risk taşımaktadır. Bu yüzden nükleer santral barındıran ülkeler kesinlikle gereken önlemleri almalıdırlar. Öte yandan dünyada 400‘den fazla nükleer santral olduğu bilinmektedir. Nükleer santrallerin tahminen 100‘den fazlasnını Amerika’da yer aldığı bilinmektedir. Ülkemizde de nükleer santral çalışmaları yapılmakta fakat çevrecilerin karşı durması sebebiyle uzun süredir ertelenmektedir. Önümüzde ki 10 içerisinde ise Türkiye’de 3 nükleer santralin kurulması planlanmaktadır.

Nükleer Santrallerin Çalışma Prensibi Nedir?

  Santralin istasyonunun merkezinde yer alan reaktörde elde edilen ısı enerjisi suya aktarılır. Su aldığı ısı enerjisiyle hal değiştirirek kızgın buhara dönüşür. Bu sırada buhar, jeneratöre bağlı olan buhar tribününe iletilir. Su buharı tirbünlerden geçerken daha önceden sahip olduğu ısıl enerji sayesinde türbin milini döndürmeye başlar. Millerin dönmesi hareketinin sonucunda alternatörlerde elektrik birikmeye başlar. Son olarakta bu elektrik iletim hatları ismi verilen iletken teller ile elektriğin kullanılacağı alana gönderilir. Buhar döngüyü tamamladığı zaman ısıl enerjisini kaybeder. Yeniden su haline dönüştülen buhar tekrar kullanılma şansına sahiptir. Nükleer santraller suyun hal değiştirerek kızgın buhara dönüştüğü esnada sistemi soğutabilmek deniz, göl ve akarsu gibi doğal su kaynaklarını kullanır.

Nükleer Santral Nasıl Çalışır?

Nükleer Santral Nasıl Çalışır?

Nükleer Santrallerin Risk Oranı Nedir?

  Nükleer santrallerin gerek kurulumunda gerekse işlev halinde gereken önem gösterilmemesi durumunda büyük felaketler ortaya çıkabilir. Bunun en iyi örneği ise Çernobil felaketidir. Hiçbir zaman için nükleer santralin risk oranının olmadığı savunulamaz. Her zaman için risk taşımaktadır. Nükleer santrallerde yapılan işlemlerde hata payı kesinlikle yoktur. Yapılan en küçük hata bile tonlarca atık radyoaktif parçaları atmosfere yayılabilir.

Diğer Santral Türleri Nelerdir?

Hidroelektrik Santrali Nedir?

  Hidroelektrik santralleri suyun potansiyel enerjisinden yararlanılarak bunun elektrik enerjisine dönüştürülme işidir.

Termik Santral Nedir?

  Termik santraller katı, sıvı veya gaz halinde bulunan bazı yakıtlarda var olan kimyasal enerjiyi ısı enerjisine ve bu ısı enerjisininde elektrik enerjisine dönüştürülmesi esasına dayanır.

 

 

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir