Nargile Nedir ?

slider42

  Günümüzde özellikle 18 – 22 yaş grubunun sıklıkla tükettiği nargilenin ne olduğunu sizler için bu makalemizde ele aldık. Nargile Nedir? Nargile aromalı tütünlerle gözümüzü boyayan bir zehir mi yoksa kültürümüz mü? Sizler için Nargile Nedir? isimli makalemizde aklınıza takılan bir çok soruyu cevaplamaya çalıştık.

Nargile Nedir?

Nargile Nedir?

Nargile Nedir? Nargile, binlerce yıllık tarihi bulunan  tütünün pipo, puro ve  sigaradan sonra almış olduğu son  şekildir.  Nargilenin keşfi  ise oldukça ilginçtir. Çok eski  tarihlerde  insanların  Hindistan cevizinin içini boşaltıp  içine  kamış  sokarak  içlerine  çekme olayına  dayanmaktadır.  Nargile  kelimesi  Arapçada  “şişa”,  Farsçada  “nargil”,  İranlılarca ise  “kalyan”  olarak  adlandırılmıştır. Nargile  birçok toplumun    kültürüne    önemli katkılarda  bulunmuştur. Özellikle İran,  Arabistan  ve  Osmanlı   gibi devletlerde nargile dededen toruna  bırakılacak miras kadar büyük bir önem taşıyordu.

Nargile tiryakileri arasında oldukça popüler olan bir söylem vardır. Nargile zamansızların işidir. Bu sözün söylenmesinin asıl amacı ise, nargile içmek istenildiği zaman 2 saat kadar uzun bir sürenin gözden çıkartılması gerekmektedir. Yalnız bu iki saat öyle güzel sohbetlerin geçtiği iki saattir ki nargile sohbete, sohbet nargileye can vermektedir. Nargile içmenin çok keyifli olmasının yanı sıra nargile hazırlamak bir o kadar zahmetli bir iştir. Nargile hazırlanırken her bir parçası özenle hazırlanmalıdır.

2186528-nargile-keyfi

Nargile Nedir?

Nargile Nedir? | Nargilenin Ana Parçaları Nelerdir?

Nargilenin dört ana bölümü vardır. Bunlardan  ilki lüledir. Lüle Nedir? Lüle adı  verilen parça, içine tütün  doldurulan daha sonra alüminyum folyo ile  sarılarak üzerine  köz konulan bölümdür. İkinci bölümü seridir. Ser Nedir? Ser  isimli parça nargilenin gövdesidir. Bu gövde nargilenin 4 ana    parçasını da üzerinde bulundurmaktadır. Nargilenin üçüncü    bölümü marpucudur. Marpuç Nedir? Marpuç nargile  dumanını içimize ç ekmemize yarayan parçasıdır. Ve son  bölümü ise nargile   şişesidir. Şişe Nedir? Nargile camı belirli  bir miktarda su bulundurulan  alandır. Bütün bu parçalar  birleştirilirken ve tütün, su gibi  malzemeler doldurulurken  oldukça büyük bir özen  gösterilmelidir.

Nargile tütününün birçok aroması bulunmaktadır. Mango, Limon, Portakal, Nane, Vişne, Şeftali, Muz, Çilek, Kavun, Cappucino, Elma, Yeşil elma, Karamel, Yasemin, Vanilya, Karışık, Üzüm, Kahve, Hindistan Cevizi, Gül, Bahreyn elması ve Sütlü Cappucino Bunlardan bazılarıdır.

Birçok nargile kullanıcısının ortak fikri şudur ki nargile tek başına tüketilebilinecek bir tütün ürünü değildir. Nargile çay ve muhabbet ile birlikte mükemmel bir uyum içindedir. Osmanlı zamanlarında insanlar toplu halde nargile içerek birbirleriyle sohbet ederlerdi. Bu durum o insanlar için psiko-tedavi niteliği taşımaktaydı. Bilimsel araştırmalara göre gerçekten de öyle. Nargile her ne kadar bir tütün ürünü olsa da nargile muhabbeti insanları sinir hastalığından korumaktadır. Çünkü kişi muhabbet esnasında bütün içini dökebilmektedir.

Gençleri caydırma amacı olarak televizyonlarda reklamlar yapılsa da yanlış anlatılan bir nokta vardır. Nargile kültürümüzün bir parçasıdır. Nargile bizim tarih boyunca etkileşim içinde olduğumuz İranlılar ve Araplardan bizim topraklarımıza geçen bir tütün ürünüdür. Nargileyi birçok Osmanlı Padişahı kullanmıştır.

 

 Nargile Nedir? | Nargile Ne Kadar Zararlıdır?

Nargilenin bu kadar zararlı olduğunun düşünülme sebebi, İngilizler tarafından yapılan bir araştırmaya göre bir nargile tüketiminin 2 paket sigaraya denk gelmesidir. Bu durum gerçekten de öyledir çünkü sigaranın içinde 30-80 ng arasında kurşun bulunurken bu değerler nargilede 6870 ng‘yi göstermektedir. Yine bir başka örneği ise 45-125 ng arsenik varken nargilede bu değerler 165 ng‘dir.

 

  Nargile Nedir? | Nargile Nasıl İçilmelidir?

Nargile kesinlikle keyif için içilmesi gereken bir tütün ürünüdür. İçinde nikotin bulunan nargile fazla tüketilmesi durumunda bağımlılık yapabilmektedir.

En ideal kullanımı haftada bir kere muhabbet esnasındadır.

– Nargilenin nefes alır gibi içe çekilmesi gerekmektedir. Çok sık ve çok derin çekilmesi nargile kalitesini düşürmektedir.

– Nargile şişesinin içine konulan suyun soğuk olması verilen zevki artırmaktadır. Hatta içine buz ve kullandığımız tütüne göre aromada konulabilir.

– Nargilenin içimi esnasında boğaz yanması, öksürtmesi gibi durumlarla karşılaşıldığında nargilenin üzerinde bulunan közler indirilmeli ve nargile şişesinin içindeki duman yavaşça dışarıya doğru üflenerek tahliye edilmelidir. Yaklaşık bir dakika sonra közler yeniden lülenin üzerine konularak içilmeye devam edilmelidir.

– Nargile közleri kesinlikle iyi yanmalı ve dinlendirilmelidir.

– Nargile içerken maddiyatı düşük olduğu için sıkma közler tercih edilmemelidir. Baş ağrısı yapmakla beraber nargilenin keyfinide kaçırmaktadır.

– Nargile kesinlikle minimum iki kişi ile içilmelidir. Sohbetsiz bir nargile zevk vermez.

– Nargilenin ortalama içme süresi 1 saat ile 1.5 saat arasındadır. Bu süre aşıldığı zaman aroma tadını yitirmektedir.

– Nargile rüzgârlı havalarda kullanılmamalıdır. Nargileyi nargile yapanda biraz dumanıdır. Rüzgâr bu dumanı dağıtır ve kişi keyif almaz.

– Nargile tüketmeden önce karnımızı tıka basa doyurmak yanlıştır. Nargile içen kişinin midesinin bir bölümünü boş tutması gerekmektedir.

– Nargile en güzel yağmur yağdıktan sonra toprak kokusuyla iç içe bir ortamda içilmelidir.

Her ne kadar zararları olsa da nargile içmek inanılmaz keyifli bir iştir. Bende sağlam bir nargile kullanıcısı olarak sizlere haftada bir gün arkadaşlarınızla beraber güzel sohbet ortamında nargileyi tüketmenizi tavsiye ediyorum.

Ehl-i keyfe bir gıdayı pür sefadır NARGİLE 
Nezleye, yorgunluğa kat-i devadır NARGİLE 
Gayre minnet eylemem elimde varken marpucu 
Neşve Saz-ı zümre-i Şahı gedadır NARGİLE 
Bir nefes çekmede gönlüm gamdan azad olmada 
Müptela-i derde aşk olsan şifadır NARGİLE 
Ruz-u şeb içtikçe fikrim incela bulmaktadır 
Hadim teksiri envarı zekâdır NARGİLE 
Aşinayı ruh olanlar fehmeder ahengini 
Guya-ki bir tuti-i muciz edadır NARGİLE 
Lezzetin tasfir imkân mı var söz bulmağa 
Nice yüz bin kerre fevkal baklavadır NARGİLE 
Tahira vasfında pek çok şey yazarım ben fakat 
Cepte mangır kalmayınca bir beladır NARGİLE.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir