Mandolin Nedir ?

Mandolin Nedir?

Mandolin Nedir?

  Türkçede mandolin,  İtalyanca da mandolino ve İngilizce de mandolin anlamlarına gelmektedir. Kısaca mandolin nedir? Yeni başlayan müzisyenler için çalınması en kolay olduğu düşünülen çalgı aletidir. 4 çift telli bir çalgı aletidir. Kökeninin İtalya’da bulunan Napoli şehrine dayandığı bilinmektedir. Tellerinin nota düzeni Sol, Re, La ve Mi şeklindedir.

Mandolandan Mandoline

mandolin

mandolin

  Tellerine bir mızrakla vurularak çalınan, lavta, ud türünden bir çalgıdır. XVI. ve XVII. yy’da  özellikle İspanya’da yaygın bulunan mandolan ufak tefek değiştirmelerle XVIII. yy’da  mandoline dönüştürülmüştür.  Boyutları daha küçük olmakla beraber mandolanın  niteliklerini  gösterir. Armut biçimi bir titreşim sandığı vardır; bu sandığın dip kısmı  şeritlerden meydana  gelir. Oval biçimde olan titreşim deliğinin altında bir dilcik bulunur.  Bunun görevi, mızrabın  tellere sürekli olarak çarpmasında tahtayı korumaktır.

Avrupada Mandolin

  Latin ülkelerinde pek yaygın olan mandolin özellikle gitarla birlikte çalınır. Ancak yalnız mandolin için beste yapmış büyük sanatçılar vardır. Vivaldi‘nin iki mandolin konçertosu, Beethowen‘in mandolin ve piyano için 5 parçası bunlardan en önemlileridir. Mozart, “Don Giovanni” de Mahler, “Lied von Erde”nin finalinde mandolin kullanmışlardır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir