Hızlandırıcı Nedir ?

Hızlandırıcı Nedir?

Hızlandırıcı Nedir?

  Genellikle maddenin yapısını araştırmak, nükleer fizik deneyleri yapmak için iyonlara veya temel parçacıklara yüksek enerji vermeye yarayan aygıta hızlandırıcı denir.

  Yalnızca elektrik yükü taşıyan kararlı parçacıklar, yani elektronlar, pozitronlar, protonlar, karşıprotonlar ve kararlı (veya ağır) iyonlar hızlandırılabilir. Hızlandırıcının girişinde yüklü parçacıklar üreten bir kaynak bulunur ve parçacıklar pozitif yönde ivme verilerek ek bir enerji kazandırmak amacıyla, manyetik veya elektrostatik bir sistem tarafından yaratılan elektrik alanına sokulur. Doğrusal hızlandırıcılar‘da, parçacıklar düz bir hat üstünde hızlandırılır. Çembersel hızlandırıcılar‘da, parçacıklar düzgün bir manyetik alan içinde çember biçimi bir yörünge çizerler. Hızlandırıcılardan çıkan parçacıkların bir hedefi bombalaması sonucunda ortaya çıkan tepkimeler, maddenin yapısını inceleme olanağı sağlar. Hızlandırıcılardan ayrıca, yapay radyoelementlerin üretiminde yararlanılır.

Hızlandırıcı Türleri Nelerdir?

– Siklotron
– Senkro-Siklotron
– Senkrotron

Sözlüklerde Hızlandırıcı Nedir?

1)Atomun içinde bulundurduğu nötron gibi bir takım parçacıkların, manyetik alanlarında etkisiyle döndürülmesine (oldukça yüksek hızda) yarayan parçaya hızlandırıcı denir.

2) Partiküllerin oldukça yüksek hızda çarpışmasını sağlayan dev düzenek.

Dikkatinizi Çekebilir

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir